Informujemy, że nasze Centrum jest otwarte. Pracujemy zgodnie z wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa. Jednocześnie mogą Państwo zamówić zakupiony u nas sprzęt pod Państwa drzwi w sposób bezpieczny i nie stwarzający ryzyka zarażeniem Covid-19. Oferujemy również możliwość przeszkolenia Państwa w temacie używania sprzętu pod Państwa domem, zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa.
Menu

Promocje

Kosiarki i urządzenia ogrodowe sprawne na wiosnę

Kosiarki i urządzenia ogrodowe sprawne na wiosnę

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Coraz częściej spoglądamy na nasz ukochany ogród. Już niebawem przystąpimy do przeróżnych prac ogrodowych, do których niezbędne nam będą sprawne i niezawodne urządzenia. Zapraszamy do lektury poradnika przygotowanego przez Honda Polska. Dowiemy się z niego jak w prosty sposób zadbać o nasz sprzęt.

Wiele czynności w ogrodzie wymaga zastosowania różnego rodzaju narzędzi - urządzeń i maszyn. O wszystkie powinniśmy dbać, najlepiej systematycznie, by móc spokojnie pracować za pomocą sprawnego sprzętu. W ciągu roku są dwa kluczowe momenty, w których powinniśmy dokonać przeglądu urządzeń i maszyn do ogrodu ze szczególną uwagą: przed rozpoczęciem nowego sezonu i po jego zakończeniu.  Przed nami nowa wiosna ……Czy zajrzeliście już do swoich urządzeń ogrodowych?„Konserwacja maszyn spalinowych” brzmi poważnie. Przyznam się, że nie zawsze o tym pamiętam, oprócz sprawdzenia paliwa. Zdarza mi się odstawić kosiarkę do komórki bezpośrednio po koszeniu i zajmuję się innymi sprawami. To błąd. Poradziłam się zatem eksperta - Mariusza Czarnockiego, Menedżera Produktu „Urządzenia do pielęgnacji zieleni” z Aries Power Equipment.

O maszyny do pracy w ogrodzie powinniśmy dbać przynajmniej z 3 powodów: dla własnej wygody i oszczędności czasu, ze względu na rośliny i z powodu gwarancji. Pisząc „dbać” mam na myśli prawidłowe użytkowanie czyli zgodne z przeznaczeniem i instrukcją obsługi oraz regularną konserwację. W tym kontekście ważnym hasłem jest gwarancja. Warto pamiętać, że utrzymanie okresu gwarancji wymaga wykonania corocznego przeglądu technicznego w autoryzowanym punkcie serwisowym. Ja zdecydowanie wolę powierzyć wszelkie przeglądy i konserwację kosiarki specjalistom.

kosiarka ogrodowa -serwis

Konserwacja maszyn spalinowych - podstawowe zasady


1.    Paliwo

Tak naprawdę powinnam zacząć od następnego punktu, ale….. wszyscy mechanicy z autoryzowanych punktów serwisowych o tym mówią, zatem chciałam zwrócić Waszą uwagę na czas przechowywania paliwa w zbiorniku maszyny. Nie przechowujemy urządzeń i maszyn spalinowych z pełnym bakiem dłużej niż miesiąc, ponieważ spada jakość paliwa - wskutek zmian temperatury i parowania, upływu czasu. To może zaszkodzić silnikowi. Jeśli więc ktoś zostawił paliwo na zimę - musi je usunąć i na wiosnę wlać świeże.


2.    Instrukcja obsługi

Rzadko do niej zaglądam, ale naprawdę warto. W niej, jak na dłoni, podana jest tabela zalecanych przeglądów: elementów i częstotliwości. Można ją skopiować i umieścić w widocznym miejscu obok maszyn.


3.    Świeca zapłonowa - pierwszy element do kontroli.

 • zdejmujemy fajkę, by uniknąć przypadkowego uruchomienia silnika. Lepiej jest trzymać się tej zasady ze względów zwiększonego bezpieczeństwa
 • odłączamy końcówkę przewodu zapłonowego
 • wykręcamy świecę odpowiednim kluczem
 • diagnoza: jeśli widzimy na niej nalot, pęknięcia i uszkodzenia izolatora-świecę trzeba wymienić
 • wkręcamy świecę - początkowo ręcznie i dokręcamy kluczem. W przypadku tej samej świecy dokręcamy o dodatkowe 1/8-1/4 obrotu, a w przypadku zakładania nowej - o ½ obrotu. Źle dokręcona świeca może uszkodzić silnik.
 • Zakładamy fajkę


serwis urządzeń spalinowych


4.    Filtr powietrza

Rozmowy ze specjalistami z autoryzowanych serwisów Honda potwierdzają, że jednym z najczęstszych zgłaszanych problemów z maszynami spalinowymi jest właśnie zaniedbanie filtrów powietrza! Warto wiedzieć, że zabrudzony, zatkany filtr może nawet uszkodzić silnik.

 • sytuacja idealna - sprawdzamy filtr w sezonie przed każdym uruchomieniem maszyny, przede wszystkim w kosach i kosiarkach
 • wymiana - rekomendowana przynajmniej raz w roku
 • kontrola - sprawdzamy czystość, przepuszczalność i kształt. Cienką warstwę zanieczyszczeń usuwamy lekko uderzając w twardą powierzchnię - nigdy do tego celu nie używamy szczoteczki. Wycieramy, lekko wilgotną ściereczką,  brud  z wewnętrznej strony pokrywy filtra i jego bazę
 • zakładamy filtr - papierowy musi być suchy przed założeniem


serwis kosiarki na wiosne


5.    Poziom leju

 • Jeśli na zimę silnik został napełniony nowym olejem - sprawdzamy jego poziom i korygujemy
 • W przeciwnym przypadku, na wiosnę wlewamy olej. W instrukcji obsługi danego urządzenia znajdziemy wskazówkę co do ilości. Sprawdzamy poziom za pomocą wytartego bagnetu.


6.    Ostrza

- kluczowy element wielu maszyn ogrodniczych: kosiarek, nożyc do żywopłotów.


Jak zawsze podkreśla Lidia Tokarska - architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni, ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów i praktyk, stan ostrzy, zwłaszcza w przypadku kosiarek, decyduje o jakości cięcia i kondycji trawy. Tępe noże są wręcz szkodliwe dla trawnika - szarpią końcówki darni, prowadzą do zerwania miękiszu liści i uszkodzenia wiązek przewodzących rośliny. Skutkiem tego jest podwyższona transpiracja czyli utrata wody. Poranione rośliny - trawa  i krzewy - są bardziej podatne na choroby i infekcje. Warto również sprawdzić i doczyścić ostrza glebogryzarki czy wertykulatora.

ostrzenie noża kosiarki

Kontrola noży kosiarki:

 • sprawdzamy, czy maszyna jest wyłączona
 • zdejmujemy fajkę świecy zapłonowej
 • przechylamy kosiarkę na bok
 • demontujemy noże
 • oceniamy stan zużycia - przytępione oddajemy do naostrzenia. Nierówne i popękane - wymieniamy. Ostrzenie i wymianę noży najlepiej jest wykonać w autoryzowanym punkcie serwisowym, w którym noże zostaną też prawidłowo wyważone
 • montujemy noże i sprawdzamy starannie dokręcenie śrub.


7.    Czyszczenie urządzenia

Często lekceważony, ale ważny element konserwacji. Producenci urządzeń i serwisanci zwracają na to uwagę, by czyścić urządzenie po pracy, gdy zabrudzenia są świeże i łatwiej jest je usunąć. Na pewno konieczne jest czyszczenie ogólne maszyny przed zimą, a jeśli o tym zapomnieliśmy to naprawdę powinniśmy to zrobić przed rozpoczęciem sezonu wiosennego. Zwracajmy uwagę na elementy metalowe i warstwę lakieru, ponieważ wszelkie ubytki lakieru trzeba uzupełnić.

Kosz do kosiarki Honda


8.    Kosz w kosiarkach

Kosz, w sezonie roboczym, jest narażony na spore obciążenia, dlatego z czasem się zużywa. Przed kolejną wiosną warto sprawdzić jego stan i wymienić, jeśli uznamy to za konieczne.


9.    Śruby i śrubeczki

Przegląd techniczny i konserwację kończymy sprawdzeniem dokręcenia śrub. Warto o tym pamiętać ze względu na nasze bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie maszyny.

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code
Porównaj