Menu

Promocje

Jak wybrać kosiarkę do swojego ogrodu. Fachowy wybór nowoczesnych urządzeń

Jak wybrać kosiarkę do swojego ogrodu. Fachowy wybór nowoczesnych urządzeń

Wybór kosiarki do naszego ogrodu to dylemat z którym musi się zmierzyć większość właścicieli trawników i ogrodów. Na rynku dostępne są setki modeli w bardzo mocno zróżnicowanym przedziale cenowym. Również jakość oraz funkcjonalność poszczególnych urządzeń bardzo się różni. Dlatego też warto poświęcić chwilę na dokonanie odpowiedniego wyboru kosiarki. Poświęcony czas i dobry wybór z pewnością zaowocuje oszczędnościami naszego czasu i ewentualnych nerwów w przyszłości.

Zapraszamy do lektury poradnika przygotowanego przez fachowców Honda.

Kosiarki Honda Wrocław

Zimny kwiecień, zimny maj. Śnieg w Trójmieście o poranku zaskoczył, ale na szczęście kwitnące kasztany i potwierdzają, że wiosna jest. Trawa też nie próżnuje i po prostu rośnie. Ja zdążyłam ją skosić dopiero raz, ale oznaki ponownego wzrostu są widoczne, co napawa optymizmem. Niedługo trzeba będzie tę czynność powtarzać dużo częściej.


Częstotliwość koszenia zależy od warunków pogodowych, szybkości wzrostu trawy i jej ogólnej kondycji. Wiosną, w okresie intensywnej wegetacji, trawę kosimy co kilka dni – w zależności od tempa jej wzrostu co 3 do 5 dni. W kolejnych miesiącach sezonu – raz na tydzień. Zawsze trzeba pamiętać o przestrzeganiu podstawowych reguł w tym zakresie, do których należy przycinanie darni o maksymalnie 1/3 wysokości. Korzystniej dla trawy jest kosić ją często i niedużo, nawet po jednym centymetrze, niż rzadko i bardzo krótko. Z tego powodu rekomendowane jest stosowanie nowoczesnych kosiarek z kilkustopniową regulacją wysokości koszenia. Drugą bardzo ważną zasadą jest stan ostrzy, na co profesjonaliści nieustannie zwracają uwagę. Noże kosiarki muszą być ostre i równe - tępe ostrza niweczą wszystkie wysiłki związane z uprawą trawy, a proces rekonwalescencji darni może być długi.Właściwy dobór kosiarki do typu ogrodu – kluczowym czynnikiem sukcesuJak w każdej dziedzinie życia, podstawą sukcesu jest właściwy dobór narzędzi. To również dotyczy urządzeń do koszenia – właściwie dobrana kosiarka ułatwia pracę i sprawia, że koszenie staje się przyjemnym zajęciem. Parametry maszyny powinny być dostosowane do wielkości trawnika, rodzaju terenu (powierzchnia równa/nieregularna z zagłębieniami, pochyłościami, itp.). oraz zakresu prac, które zamierzamy wykonywać. A w tym kontekście warto szerzej spojrzeć na czynności wykonywane w ogrodzie, ponieważ nowoczesna technika nie ogranicza już kosiarek do jednego zadania – koszenia, ale nadaje im szersze horyzonty. Kosiarki stają się urządzeniami wielozadaniowymi, służącymi także wykonywania prac jesiennych i wczesno-zimowych.


wybór kosiarki do ogrodu Wrocław


Ogród o małej powierzchni, z urozmaiconą szatą roślinnąDo koszenia niewielkich powierzchni - do 300 m2, trawników o falistej linii brzegowej, wyrównanym ukształtowaniu (kąt nachylenia poniżej 5%), na którym rosną także inne rośliny – drzewa, krzewy, kwiaty, rekomendowane są kosiarki lekkie i zwrotne. Zwrotność zapewnia sprawne manewrowanie, łatwe prowadzenie wzdłuż nieregularnej linii granicznej trawnika i wokół innych roślin. Natomiast szerokość części roboczej – najlepiej uniwersalna - zapewnia optymalną liczbę koniecznych przejazdów, lepszą organizację pracy i oszczędność czasu. Kosiarki spalinowe Honda, jak np. HRG 466 SKEP, HRX 476 VKE czy HRX 537 VKE, które sprawdzają się w takich właśnie warunkach, jak i na większych powierzchniach, są wyposażone w wiele rozwiązań technicznych ułatwiających pracę, np. ustawianie wysokości ostrzy, system mulczowania. Zastosowany w nich nowatorski układ podwójnych noży zapewnia znaną w świecie japońską precyzję cięcia, niczym katana - bardzo zdrową dla darni. Na małych powierzchniach z prowadzoną różnorodną roślinnością praktycznym rozwiązaniem jest także narzędzie wielofunkcyjne czyli Honda Versatool umożliwiające nie tylko koszenie, ale również formowanie trawnika, przycinanie krzewów i drzewek, przygotowywanie gleby pod uprawy kwiatowe i spulchnianie ziemi wokół drzew. Jednostka napędowa Honda UMC 435, doskonale wyważona, pracująca na paliwo-oszczędnym i przyjaznym dla otoczenia silniku 4-suwowym Honda o mocy 1,3 KM, połączona z głowicą żyłkową SSBC E służy do koszenia przede wszystkim w miejscach trudno dostępnych dla kosiarek, np.: wokół drzew i krzewów, przy rabatach, grządkach warzywnych, przy elewacjach budynków czy ogrodzeniach, a także na terenach o większym nachyleniu. Najnowszym trendem „w modzie ogrodniczej” jest wykaszarka akumulatorowa. Ta produkowana przez Honda zawsze przyciąga uwagę podczas targów ogrodniczych, a w ubiegłym roku została wyróżniona najbardziej prestiżową nagrodą w branży – Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Cieszy się też uznaniem tych, którzy zdecydowali się na jej zakup. Jest naprawdę lekka i wyjątkowo cicha.

Ogród o średniej i dużej powierzchni, z otwartą przestrzeniąPielęgnacja ogrodów o średniej ( ok. 1 000 m2) i dużej (1 800-2 000 m2) powierzchni, w których dominantę stanowi trawnik, zwłaszcza o wyeksponowanej przestrzeni otwartej, jest wyzwaniem dla właściciela i wymaga zastosowania kosiarek o większej szerokości części roboczej (46-53 cm) oraz wyposażonych w doskonalsze rozwiązania techniczne. W tego typu ogrodzie trawnik powinien być idealny – jak użytkowe dzieło sztuki – gęsty, o zdrowych źdźbłach, równo skoszony, by z jednej strony estetycznym wyglądem zwracał na siebie uwagę, a z drugiej – był wspaniałym miejscem rekreacyjnym. W przypadku uprawy trawnika na otwartej przestrzeni każde zaniedbanie będzie widoczną, szpecącą rysą w krajobrazie. Do tego typu ogrodu rekomendowane kosiarki z niezawodnym silnikiem, pojemnym koszem i zbiornikiem na paliwo, opcją mulczowania trawy, która na jesieni służy do mielenia liści, i oczywiście – z wielostopniową regulacją wysokości koszenia. Świetnym przykładem jest tu HRG 466 SKEP lub HRX 537 VKE z nową regulacją napędu Select Drive.

wybór kosiarki ogrodowejHRG 466 SKEP najnowszy model kosiarki Honda dostępny na naszym rynku. To uniwersalna maszyna o szer. koszenia 46 cm przeznaczona do koszenia, mulczowania trawy i mielenia liści. Podobnie do najbardziej zaawansowanych technicznie kosiarek Honda z linii HRX – jest wyposażona w kluczowe rozwiązania, korzystne dla trawy i jednocześnie wygodne dla użytkownika: w 6-stopniową osiową regulacją wysokości koszenia w zakresie 2 - 7,5 cm, system podwójnych noży MicroCut, pojemny kosz (55l), cichy i paliwo-oszczędny silnik z układem automatycznego ssania o mocy 4,4 kM, którego nowoczesna konstrukcja spełnia najbardziej restrykcyjne normy emisji spalin. Dodatkowym praktycznym udogodnieniem jest dźwignia zamykająca kanał wlotowy do kosza, która wraz z zestawem mielącym MicroCut zapewnia dokładne mielenie trawy oraz liści. Nad bezpieczeństwem obsługi maszyny czuwa blokada HONDA BLADE-BRAKE zatrzymująca noże już po ½ obrotu.

Jest to kolejna nowoczesna kosiarka posiadająca podwójne noże i warto wyjaśnić na czym ten innowacyjny system polega: inżynierowie Honda stworzyli unikalne rozwiązanie MicroCut przypisując odrębne role poszczególnym ostrzom. Nóż górny wykonuje cięcie podstawowe, a dolny – tnie rośliny na bardzo drobne kawałki. W jakim celu? Chodzi o skuteczność i wydajność – dzięki temu źdźbła trawy ulegają bardzo dokładnemu rozdrobnieniu. Uzyskujemy pokos najwyższej jakości – z jednej strony, jeśli zdecydujemy się na opcję mulczowania – pokos szybciej przekształci się w nawóz, a w przypadku zbierania pokosu do kosza – osiągamy lepsze o 30% jego wypełnienie, niż w przypadku kosiarek z jednym ostrzem. Oznacza to, że rzadziej musimy usuwać pokos z kosza. Ciekawym rozwiązaniem, stosowanym opcjonalnie w kosiarkach HRG i HRX, jest możliwość wymiany noży na zestaw do aeracji.

W tego typu ogrodach sprawdzają się także roboty koszące – Honda Miimo, które, po zaprogramowaniu, samodzielnie koszą trawę w wyznaczonym czasie i w określonej strefie. Natomiast do precyzyjnego ścięcia trawy wokół drzew i krzewów może być wykorzystana wykaszarka wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool lub akumulatorowa.

kosiarki akumulatorowe WrocławOgród o średniej i dużej powierzchni, z urozmaiconą szatą roślinną


Koszenie trawników w ogrodach średniej i dużej wielkości, w których powierzchnia trawiasta jest skomponowana z licznymi aranżacjami roślin – drzewami, krzewami, kwietnymi klombami i rabatami, często także ogródkami warzywno-zielnymi, i w których dodatkowo istnieją elementy małej architektury ogrodowej – altany, ławeczki, itp. – wymaga stosowania kosiarek, które będą spełniać całe spektrum potrzeb, np.: pełną wolność w poruszaniu się na koszonej powierzchni, niezawodność, łatwość obsługi i serwisowania, natychmiastowe uruchamianie silnika oraz wydajność, którą zapewnia silnik o dużej mocy, pojemny zbiornik na paliwo, wygodną szerokość części roboczej – powyżej 50 cm i pojemny kosz. Najbardziej nowoczesne maszyny mają także włączaną funkcję mulczowania trawy, którą stosuje się zależnie od potrzeb i sposobu zagospodarowywania pokosu.

Przykładem kosiarki spełniającej wszystkie powyższe oczekiwania jest Kosiarka Honda HRX 537 VKE - tegoroczna Złota Medalistka Międzynarodowych Targów Poznańskich.Właśnie w niej zastosowano wygodny dla operatorów opatentowany system sterowania napędem SELECT DRIVE, który umożliwia regulację jazdy maszyny i koszenia w zakresie 0 – 6,4 km/h. Użytkownik, z pomocą ergonomicznego pokrętła, sam decyduje z jaką prędkością będzie wykonywać pracę, a naciskając panel sterujący umieszczony równolegle do uchwytu maszyny, uruchamia napęd i rozpoczyna koszenie. To innowacyjne rozwiązanie ułatwia współpracę z maszyną i zwiększa komfort koszenia – prędkość kosiarki jest dostosowywana do wysokości i gęstości trawy oraz do indywidualnego kroku operatora. Część robocza HRX 537 ma 53 cm szerokości. Koszenie trawy, dostosowane do panujących warunków, zapewnia 7-stopniowe ustawianie wysokości podwójnych noży (19-101 mm). Kosiarka służy także do mulczowania – operator reguluje ilość trawy, która ma być zebrana i ilość do mulczowania za pomocą dźwigni Clip Director. Natomiast kosz o pojemności aż 88l znacząco skraca czas pracy.

W tymże typie ogrodu - o średniej i dużej powierzchni, z urozmaiconą szatą roślinną, sprawdzają się także inne maszyny, np. kosiarki traktorowe Honda HF i robot koszący Honda Miimo.

kosiarki traktorowe Honda - sklep Wrocław


Ogród o urozmaiconym ukształtowaniu i z dużym trawnikiemOgrody o złożonej kompozycji, składające się z dużych przestrzeni trawiastych (1 800 – 7 000 m2), kilku wyodrębnionych stref i zawierających luźno rozmieszczone aranżacje roślinne oraz elementy małej architektury ogrodowej wymagają większego zaangażowania w pielęgnację zieleni. By koszenie było efektywne i sprawnie wykonywane, w optymalnym czasie i minimalnym nakładzie sił operatora, kosiarka powinna pracować na silniku o większej mocy. Pojemy zbiornik na paliwo i kosz wpływają na usprawnienie pracy, a opcja mulczowania – pozwoli użytkownikowi decydować o sposobie zagospodarowania pokosu. W takich warunkach, na powierzchni koszenia do ok. 1 800 m2 z powodzeniem można zastosować kosiarki Honda HRX 537 z regulacją napędu Select Drive. Na powierzchni do 3 000 m2 – koszenie można powierzyć robotowi Honda Miimo, który, po zaprogramowaniu, sam przystąpi do pracy w wyznaczonym czasie i w określonych strefach. Natomiast na naprawdę dużych trawnikach, o powierzchni 4 000 – 7 000 m2, najlepiej jest zasiąść za kierownicą traktora ogrodowego, który umożliwi nam skoszenie dużych połaci trawnika w krótkim czasie.

kosiaka automatyczna Honda MiimoKosiarki traktorowe Honda HF o szerokości koszenia 92-122 cm są wyposażone w wiele japońskich rozwiązań technicznych, których celem jest maksymalne usprawnienie koszenia w komfortowych warunkach pracy dla operatora. Wyposażone są w niezawodne silniki Honda o dużej mocy, zbiorniki na paliwo o pojemności 8l, wielostopniową regulację wysokości koszenia, zsynchronizowany system podwójnych noży wspomagany przez system Optiflow – czyli linearny, silny przepływ powietrza unoszący pionowo źdźbła trawy, które dzięki temu są koszone z wyjątkową precyzją, uproszczony system mielenia zmiennego Versamow - włączany/wyłączany jednym ruchem dźwigni, zależnie od potrzeb i panujących warunków, pojemne kosze (300 – 350l) mocowane na udoskonalonych prowadnicach. Traktory Honda HF, na wzór samochodów, mają wzmocniony układ kierowniczy zwiększający bezpieczeństwo manewrowania, zderzak przedni chroniący obudowę przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi i zwiększający odporność maszyny na wybicia oraz opony nieniszczące darni.Honda Miimo – samodzielnie koszący robot to odrębna kategoria i nowa generacja urządzeń do koszenia. Inteligentny. Praktycznie bezgłośny. Jest przeznaczony do pielęgnacji trawy na powierzchni do 3 000 m2. Systematycznie sam przycina trawę na wyznaczonym terenie i w określonym czasie, dbając o jej idealną kondycję i wygląd trawnika. To najbardziej nowoczesny sposób pielęgnacji trawy, który oferuje właścicielowi więcej czasu na inne aktywności, nawet te, które mogą wydawać się marzeniem.

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code
Porównaj