Wiosenne przygotowanie trawnika

Wiosenne przygotowanie trawnika

Zima szybko mija, niebawem zacznie się marzec i nadejdzie wiosna, a my, jak co roku chcielibyśmy, aby nasz trawnik był piękny, równiutki i wspaniale zielony. Jak tego dokonać, co robić, żeby osiągnąć takie efekty? Postaramy się przedstawić jak krok po kroku zregenerować trawnik po okresie zimowym, aby znów mógł cieszyć nasze oczy swoim wyglądem. Tym, którzy trawnik posiadają od dawna nieobce są pojęcia takie jak:

wałowanie, aeracja, wertykulacja, czy też piaskowanie, dosiewanie, nawożenie i oczywiście koszenie. Natomiast nowicjuszom pomożemy oswoić się z tymi pojęciami i pokażemy jak pielęgnować trawnik po zimie.

Pierwszy krok w wiosennym przygotowaniu trawnika to dokładne jego wygrabienie. Trawnik grabimy jeszcze zanim rozpocznie się okres wegetacji, z reguły pod koniec marca. Do grabienia najlepiej użyć grabek wachlarzowych tzw. miotłograbek. Trawnik po zimie grabimy na krzyż, aby dokładnie wygrabić stare, suche źdźbła, które zostały po zimie i obumarłe resztki roślin, które mogą być siedliskiem chorób i szkodników. Grabiąc trawnik jednocześnie dokonujemy oceny jego stanu po zimie i podejmujemy decyzje, jakich kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych będzie wymagał.

Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym w zależności od potrzeb jest wałowanie. Zabieg ten stosujemy w celu wyrównania powierzchni trawnika oraz dociśnięcia darni do podłoża. Musimy zaznaczyć, że wałowania nie należy wykonywać na glebach gliniastych, ciężkich i zbitych, gdyż zabieg ten jeszcze bardziej ubije glebę. Trawnik wałujemy tylko wtedy, kiedy koniecznie tego wymaga (na glebach lekkich wałowanie można wykonywać corocznie).

Kiedy mamy już wygrabiony i opcjonalnie zwałowany trawnik możemy przystąpić do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak aeracja i wertykulacja.

Aeracja inaczej napowietrzanie trawnika – zabieg polegający na dostarczeniu do warstwy korzeniowej większej ilości powietrza, wody i substancji odżywczych. Zabieg ten wykonuje się aeratorem, a na małych trawnikach przydomowych wystarczą specjalne kolce zakładane na buty lub nakłuwanie widłami.

Po aeracji, gdy gleba jest "podziurawiona", warto przeprowadzić piaskowanie trawnika. Jest ono konieczne na glebach ciężkich i zbitych, a jego celem jest właśnie rozluźnienie podłoża pod trawnikiem. Piasek zastosowany po aeracji wypełni otwory w ziemi, co pozwoli na dłużej zachować luźną strukturę podłoża i ułatwi oddychanie oraz rozwój korzeni traw.

Wertykulacja - pionowe nacinanie darni, na głębokość około 7 cm, co umożliwia jej rozluźnienie, a przez to ułatwienie korzeniom pobierania składników pokarmowych. Zabieg ten wykonujemy zazwyczaj wczesną wiosną jak tylko ziemia się ogrzeje. Sygnałem do konieczności użycia na trawniku wertykulatora jest wygląd trawy. Jeśli trawnik nabiera szarego, lub żółtego koloru, a powstała na powierzchni warstwa filcu nie przepuszcza w głąb trawnika wody to jest to sygnał, że na trawniku należy przeprowadzić zabieg wertykulacji.Wykonanie zabiegu wiosną stwarza bardzo korzystne warunki na powierzchni gleby do wykonania dosiewu nasion traw, jeśli po śnieżnej zimie trawnik nie jest w najlepszej kondycji, a na jego powierzchni pojawiają się puste miejsca bez roślin. Po wertykulacji trawnik wygląda jak zryty, ale pozytywne efekty tego zabiegu widać bardzo szybko. Trawnik odmładza się, zagęszcza i nabiera zielonej barwy.Wertykulację wykonujemy wyłącznie na trawnikach, które mają już co najmniej 2 lata i zebrała się na nich warstwa suchego filcu. Trawnikom młodszym, które nie są jeszcze dobrze zakorzenione, zabieg ten może zaszkodzić.Wertykulację przeprowadza się urządzeniem wyposażonym w tnące noże, zamontowane na obracających się bębnach, czyli wertykulatorem.

Zarówno aerację, jak i wertykulację możemy przeprowadzić przy użyciu wertykulatora Honda Tielburger TV 510. Model TV 510 jest standardowo profesjonalnym wertykulatorem o wydajność do 1 500 m²/h. Napędza go silnik GX 160 / 4,1 kW (5,6 HP), szerokość robocza 45 cm, waga 53 kg. Konstrukcyjne przeznaczenie tej maszyny na duże powierzchnie wyklucza zastosowanie podczas pracy kosza i w tym modelu kosz jest niedostępny. Istnieje za to możliwość wymiany elementu roboczego na wał aeratora lub wzmocniony wał wertykulatora.

Po wykonaniu opisanych wyżej prac trawnik powinien rozpocząć intensywny wzrost i ładnie się zagęszczać. Gdy źdźbła dorosną powyżej 6 cm wysokości, możemy wykonać pierwsze koszenie trawnika po zimie. Termin wykonania tego zabiegu zależy od pogody i tempa wzrostu trawy. Koszenie trawnika przeprowadzany oczywiście przy pomocy kosiarki np. STIHL RM 248

Kosiarki spalinowe STIHL zostały stworzone po to, aby spełnić oczekiwania każdego użytkownika, zarówno amatora przydomowych prac (Serie 2,4 i 5) jak i profesjonalisty (Seria 7 i R). W zależności od posiadanej wielkości trawnika, ukształtowania terenu czy wymagań dotyczących obsługi i wyposażenia, każdy znajdzie odpowiednia do swoich oczekiwań kosiarkę spalinową.

Kosiarki spalinowe STIHL

Kosiarka spalinowa STIHL RM 248 przeznaczona jest do podstawowej pielęgnacji średnich trawników. Składany uchwyt z miękkim uchwytem zapewnia wygodne i ergonomiczne prowadzenie urządzenia. Centralna, 7-stopniowa regulacja daje możliwość wyboru wysokości koszenia trawnika w zakresie od 25 do 75 mm. Duży kosz na trawę o pojemności 55 litrów zapewnia szybsze koszenie bez potrzeby robienia częstych przerw na opróżnianie kosza.

Wyposażenie seryjne:

Nóż łopatkowy

Nóż łopatkowy zapewnia bardzo równe i ładne ścinanie trawy i optymalne wypełnienie kosza na trawę. Jest to możliwe do osiągnięcia, ze względu na bardzo silny strumień powietrza generowany przez nóż w aerodynamicznej obudowie. Trawa jest unoszona przed cięciem, dzięki czemu jest równo ścinana, a następnie wdmuchiwana do kosza zbierającego dzięki zintegrowanemu i wydajnemu systemowi kierowania powietrza.

Koła z bieżnikiem

Koła kosiarek STIHL są wyjątkowo wytrzymałe i trwałe. Aby w łatwy sposób manewrować urządzeniem koła wyposażone zostały w profile stabilizujące tor i kierunek jazdy kosiarki.

Miękki uchwyt

Bardzo miękkie uchwyty kosiarki STIHL zapewniają wyjątkowo ergonomiczny i komfortowy chwyt podczas koszenia.

Składany uchwyt

Dzięki składanemu uchwytowi, kosiarki STIHL można z łatwością transportować i oszczędzać miejsce podczas przechowywania kosiarki.

Uchwyt z regulacją wysokości

Regulowana wysokość uchwytu kosiarki STIHL znacznie poprawia komfort pracy dostosowując wysokość tak, by można było obsługiwać ją w wygodnej pozycji. Wysokość może być ustawiona na kilku poziomach zapewniając ergonomiczne koszenie przy zachowaniu stabilności kosiarki.

Metalowa obudowa

Dzięki odpornej na uszkodzenia mechaniczne konstrukcji z blachy stalowej, obudowa jest wyjątkowo wytrzymała i bardzo dobrze chroni urządzenie. Wysoka trwałość urządzenia pozwala na pracę w trudnych warunkach.

Centralna regulacja wysokości koszenia

Centralna regulacja wysokości koszenia nie wymaga wysiłku ze względu na wspomaganie sprężynowe. Wybrany stopień wysokości koszenia można ustawić w prosty sposób i jest on pokazany na skali.

Dane techniczne

Pow. trawnika m²

do 1.200

Szer. koszenia cm

46

Pojemność skokowa cm³

139

Rob. prędk. obr. U/min

2.900

Niepewność pomiarowa K m/s²

2

Moc znamionowa

2,1 kW / 2,8 KM

Ciężar kg

26

Poziom mocy akustycznej gwarantowany LWAd [dB(A)] dB(A)

96

Typ silnika

EVC 200,1

Wys. koszenia mm

25-75

Niepewność pomiarowa KpA [dB(A)] dB(A)

2

Poj. kosza na trawę l

55

Wartość drgań uchwyt ahw m/s²

4

W zależności od stanu trawnika po okresie zimowym możemy przeprowadzić również inne zabiegi pielęgnacyjne takie jak nawożenie, dosiewanie trawy (przy dużych ubytkach darni), pokrycie ubytków płatami darni pobranymi z niewidocznych miejsc np. pod krzewami – małe ubytki, wapnowanie czy też likwidację kretowisk i wypłaszanie kretów. Jak widzimy pielęgnacja trawnika na wiosnę wymaga od nas dużych nakładów pracy, ale warto się wysilić, by potem cieszyć się pięknym, równiutkim i soczyście zielonym wymarzonym trawnikiem.

All comments